Antikorrupsioni filloi me punë pa përkthim në gjuhën shqipe - Bota Sot
Antikorrupsioni filloi me punë pa përkthim në gjuhën shqipe

Maqedonia

Antikorrupsioni filloi me punë pa përkthim në gjuhën shqipe

Më: 13 shkurt 2019 Në ora: 16:38
Komisioni për Parandalim të Korrupsionit

Mbledhja e parë e përbërjes së re të Komisionit për Parandalim të Korrupsionit është zhvilluar vetëm në gjuhën maqedonase, edhe pse Ligji për përdorimin e gjuhëve parasheh përdorim edhe të gjuhës shqipe.

Përkthim sigurohej vetëm në gjuhën maqedonase, kur në shqip flisnin nënkryetari Nuri Bajrami dhe anëtari Shemsi Sallahi.

I pyetur nga Portalb.mk se nuk ka përkthim prej në gjuhën maqedonase në gjuhën shqipe, Bajrami u përgjigj: “Përgjigja është shumë e thjeshtë. Komisioni ka pasur vakum, dhe ka potencial të mangët. Zbatimi i Ligjit do të kërkojë kohë, ndërkaq sot në këto hapësira ku jemi, është e pamundur që kjo të ndodh. Prandaj do të duhet kohë, dhe e përshëndes qëndrimin e Komisionit që në mbledhjen e parë merr vendim që do të formojë grup pune për zbatim të Ligjit”, tha Bajrami.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...