Ivanovska për punësimin: Është shkelur neni 56 i Ligjit për Antikorrupsion - Bota Sot
Ivanovska për punësimin: Është shkelur neni 56 i Ligjit për Antikorrupsion

Maqedonia

Ivanovska për punësimin: Është shkelur neni 56 i Ligjit për Antikorrupsion

Më: 14 shkurt 2019 Në ora: 10:57
Kryetarja e Komisionit për Antikorrupsion, Biljana Ivanovska

Kryetarja e Komisionit për Antikorrupsion, Biljana Ivanovska tha se deri më tani Komisioni nuk ka marrë ankesa për punësim, për të cilën VMRO-DPMNE publikoi në konferencë për shtyp.

Por siç tha ajo në emisioni “Top Tema”, kjo nuk e ndalon Komisionin që të bëjë hetime, sepse ligji e lejon që me vetiniciativë të formojë lëndë. Ajo paralajmëroi se në dy ditët e ardhshme do të thirr seancën e dytë ku do të njoftojnë se me cilat lëndë do të fillojnë.

“Ajo që është shkelur nga anëtarët e zgjedhur dhe të emëruar është neni 56 nga Ligji i ri, ku thuhet se personi i zgjedhur dhe i emëruar, ose personi përgjegjës në ndërmarrjet publike ose ndonjë person tjetër juridik është i detyruar që ta informojë Komisionin Shtetëror për çdo zgjedhje, emërim ose punësim të anëtarëve të familjes së tyre në organet shtetërore, organet e vetëqeverisjes lokale, ndërmarrje publike ose person tjetër juridik në afat prej 10 ditëve pas zgjedhjes, emërimit apo punësimit të tij”, tha Ivanovska.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...