Merkel: Mirënjohje për Zaevin dhe Tsiprasin për guximin e marrëveshjes së arritur - Bota Sot
Merkel: Mirënjohje për Zaevin dhe Tsiprasin për guximin e marrëveshjes së arritur

Maqedonia

Merkel: Mirënjohje për Zaevin dhe Tsiprasin për guximin e marrëveshjes së arritur

Më: 16 shkurt 2019 Në ora: 17:07
Angela Merkal

Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkal ju dha mirënjohje kryeministrave të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe të Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipiras për guximin e tyre të arrijë marrëveshje dhe ta tejkalojnë kontestin disa dakadësh, duke i mundësuar në këtë mënyrë hyrje Republikës së Maqedonisë së Veriut në NATO.

“Në çdo konflikt mund të gjendet zgjidhe nëse ka guxim”, tha Merkel në konferencën e sigurisë në Mynih.

Ajo, mes tjerash kritikoi politikën nacionaliste dhe izoluese të kryetarit amerikan Donal Trump.

“Duhet të luftojmë për Evropë, për multiratelizmi, kundër atyre që mendojnë se mund të bëjnë gjithçka vet”, shtoi Merkel.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...