Trajanov: Luftëtarët e ISIS kthehen në shtetet amë dhe paraqesin kërcënim - Bota Sot
Trajanov: Luftëtarët e ISIS kthehen në shtetet amë dhe paraqesin kërcënim

Maqedonia

Trajanov: Luftëtarët e ISIS kthehen në shtetet amë dhe paraqesin kërcënim

Më: 19 shkurt 2019 Në ora: 20:59
Pavle Trajanov

Koordinatori kombëtar për zbatimin e platformës kombëtare për uljen e rreziqeve dhe katastrofave dhe ish ministër i Punëve të Brendshme, Pavle Trajanov në “Top Tema” duke folur për njoftimet e fundit të MPB-së se ka pasur rrezikshmëri nga sulme terroriste në Maqedoni tha se kjo ka të bëjë me dobësimin e ISIS-it dhe kthimin e luftëtarëve të tyre në shtetet amë.

“Publiku është i shqetësuar, posaçërisht mediat interesohet nëse ka rrezik nga sulmet terroriste. Mungojnë njoftime se çfarë në të vërtetë ka ndodhur. Sipas të ashtuquajturave burime të hapura, ngadalë ngadalë  ISIS e humb fuqinë e vet, një numër i madh i luftëtarëve janë arrestuar, mbi 800 janë në burgjet e kurdëve dhe ç’është më e rëndësishme pjesa më e madhe kanë ikur në shtetet amë, dhe në Ballkan”, thotë Trajanov.

Sipas tij kjo është kërcënim dhe se e pritshme që MPB dhe DSK në bashkëpunim me shërbimet sekrete të ShBA-ve, Gjermanisë, Francës të marrin njoftime se cili është kthyer dhe sa në numër.

“Njoftimet janë se mbi 150 luftëtarë nga Maqedonia janë burgosur atje”, tha Trajanov duke shtuar se institucionet në mënyrë profesinale duhet të veprojë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...