Zaev – Sullivan: Mbesim të përkushtuar në çështjet për paqen dhe stabilitetin - Bota Sot
Zaev – Sullivan: Mbesim të përkushtuar në çështjet për paqen dhe stabilitetin

Maqedonia

Zaev – Sullivan: Mbesim të përkushtuar në çështjet për paqen dhe stabilitetin

Më: 19 shkurt 2019 Në ora: 21:36
Zoran Zaev dhe John Sullivan

Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Veriut Zoran Zaev sot kishte bisedë telefonike me zëvendës Sekretarin Shtetëror të ShBA-ve, John Sullivan.

Kryeministri Zoran Zaev në bisedë ka shprehur falënderimin e Qeverisë së RMV-së për fuqisë së fuqishme të ShBA-ve gjatë kohës së gjithë procesit në zbatimin e marrëveshjes së Prespës, dhe e njoftoi me aktivitet e Qeverisë në lidhje me zbatimin e obligimeve nga marrëveshja përfundimtare për zgjidhjen e dallimeve të përshkruara në rezolutat 817 (1993) dhe 845 (1993) të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, përkatësisht marrëveshjes me Greqinë.

Siç njoftojnë nga shërbimi qeveritar për shtyp, të dy bashkëbiseduesit gjatë bisedës telefonike janë pajtuar se epilogu i suksesshëm i marrëveshjes së Presës, si dhe procedura e ratifikimit të protokollit për hyrjen e Republikës së Maqedonisë së Veriut në NATO, është e rëndësishme për dy vendet, por edhe për rajonin.

Zaev dhe Sulliva e kanë ndarë interesin reciprok dhe përcaktimin që të dyja vendet të mbesin të përkushtuara në çështjen e paqes dhe stabilitetit të vendit dhe të rajonit. Në këtë drejtim, zëvendës Sekretari Shtetëror i SHBA-së, Sullivan ka shprehur mbështetjen e tij të vazhdueshme për marrëveshjen e Prespës dhe ka theksuar se me padurim pret t’i dëshirojë mirëseardhje Republikës së Maqedonisë së Veriut si anëtarja e 30-të e NATO-s.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...