PTHP refuzon padinë e Todor Petrovit të ngritur kundër Zaevit dhe Dimitrovit - Bota Sot
PTHP refuzon padinë e Todor Petrovit të ngritur kundër Zaevit dhe Dimitrovit

Maqedonia

PTHP refuzon padinë e Todor Petrovit të ngritur kundër Zaevit dhe Dimitrovit

Më: 20 shkurt 2019 Në ora: 12:42
Foto

Pas rishikimit të padisë, prokurori publik kompetent konfirmoi se në veprimet e paditësve nuk ka përmbajtje të elementeve për kryerjen e veprave penale.

“Pikërisht, në mënyrë që negociatat për ndryshimin e ermit të shtetit në kuptimin penalo-juridik të konsiderohen shkelje e reputacionit të shtetit dhe poshtërim i popullit maqedonas dhe pjesëtarëve të bashkësive tjera, është e nevojshme që tek personat paditës të ekzistojë qëllim i qartë për tallje, poshtërim dhe zhvlerësim të Republikës. Në Preambulën e marrëveshjes, të dyja palët nënshkruese janë të obliguar që të respektojnë parimet dhe standardet që janë të pranuar ndërkombëtarisht, në mënyrë që të zgjidhin dallimet rreth emrit dhe për të forcuar marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë. Përveç kësaj, qëllimi i talljes, si element i veçantë subjektiv i paligjshmërisë, nuk gjendet në veprimet e paditësve”, thuhet në deklaratën e PTHP-së.

Në deklaratën e PTHP-së thuhet se prokurori publik kompetent arriti në përfundimin se në veprimet e nënshkruesve në nënshkrimin e marrëveshjes nuk ka komplot për të kryer tradhti të lartë ose vepra të tjera penale dhe për këtë arsye nuk ka elemente të veprës penale – Shoqata për qëllime të veprimtarisë armiqësore.

“Duke marrë parasysh faktet e deklaruara, prokurori publik mori vendim për refuzimin e padisë penale, sepse veprat e paditura nuk janë vepra penale për të cilët mund të ndiqet penalisht sipas detyrës zyrtare”, thonë nga PTHP.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...