“Perandoria”, Joveski kërkon mendimin e Janevës - Bota Sot
“Perandoria”, Joveski kërkon mendimin e Janevës

Maqedonia

“Perandoria”, Joveski kërkon mendimin e Janevës

Më: 20 shkurt 2019 Në ora: 16:20
Ljubomir Joveski

Prokurori Publik, Ljubomir Joveski kërkoi mendim nga Katica Janeva mbi ankesën për paraburgimin e Orce Kamçevit dhe dy të dyshuarve tjerë në rastin e “Perandoria”. Hapi i Jovevskit vjen pasi Gjykata e Lartë kërkoi përgjigje për ankesën, pikërisht nga ai, sepse sipas mendimit parimor ligjor, gjykata më e lartë nuk e njeh PSP-në, si paditës i autorizuar në këtë rast.

Nga prokuroria publike janë të qartë se ata nuk pajtohen me mendimin e Gjykatës së Lartë.

“Në pajtim me Ligjin për (PSP-në), prokurori publik i cili drejton Prokurorinë Publike është i autorizuar të ndërmarrë veprime dhe të përfaqësojë në çështjet pranë Gjykatave Themelore të Apelit dhe Gjykatës së Lartë. Njëkohësisht, Prokurori Publik i Maqedonisë së Veriut ose një prokuror tjetër publik nuk mund të ndërmerr hetime dhe ndjekje penale në rastet që janë në kompetencë të prokurorit publik (të PSP-së) pa pëlqimin paraprak me shkrim”, thonë nga Prokuroria Publike e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Komunikimi u konfirmua nga PSP-ja, por për momentin nuk thonë se kur do të jenë gati përgjigjet.

“Deri tek PSP-ja nga ana PPRM-së, janë dorëzuar dokumente të lëndëve të Gjykatës e Lartë pas ankesave të ngritura kundër vendimeve për vazhdimin e masës së paraburgimit shtëpiak, të miratuara nga Gjykata e Apelit e Shkupit. Në këtë moment nuk jemi në gjendje të ndajmë më shumë informacione”, theksojnë nga Prokuroria Speciale Publike.

Pasoja më e dukshme e gjithë situatës është se de fakto prokuroria e rregullt publike do të përfaqësojë për herë të parë lëndë të PSP-së në gjykatë me miratimin e Katica Janevës, megjithëse bëhet fjalë vetëm për masa për sigurimin e pjesëmarrjes. Kur saktësisht do të vendoset për arrestin shtëpiak të Kamçevit dhe dy të dyshuarve tjerë varet nga ajo kur PSP-ja do t’i kthejë përgjigje Prokurorisë Publike Republikane që ata t’i përgjigjen Gjykatës së Lartë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...