Filip Riker: Vazhdon mbështetja e SHBA-së për Maqedoninë e Veriut - Bota Sot
Filip Riker: Vazhdon mbështetja e SHBA-së për Maqedoninë e Veriut

Maqedonia

Filip Riker: Vazhdon mbështetja e SHBA-së për Maqedoninë e Veriut

Më: 4 mars 2019 Në ora: 18:58
Filip Riker dhe Zoran Zaev

Filip Riker i cili së shpejti do të marrë detyrën e ndihmës-sekretarit amerikan të shtetit për Evropë dhe euroazi, pas takimit me kryeministrin, Zoran Zaev, tha se ndihet krenarë me arritjet e Maqedonisë së Veriut, në veçanti me punën për arritjen e marrëveshjesh me Greqinë.

Riker konfirmoi edhe një herë mbështetjen për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO duke theksuar rëndësinë e Marrëveshjes së Prespës dhe të reformave në vend.

Kryeministri Zaev falënderoi ndihmës-sekretarin amerikan Riker për ndihmën e deri tanishme, dhe siguroi për vazhdimin e reformave në vend me qëllim hapjen e negociatave për anëtarësim të vendit në BE në qershor të këtij viti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...