LSDM: Ekonomia po lëvizë në drejtim të duhur - Bota Sot
LSDM: Ekonomia po lëvizë në drejtim të duhur

Maqedonia

LSDM: Ekonomia po lëvizë në drejtim të duhur

Më: 11 mars 2019 Në ora: 10:51
LSDM

Partia maqedonase në pushtet LSDM, përmes një kumtese për media thekson se parametrat ekonomik dëshmojnë se ekonomia po lëvizë në drejtimin e duhur.

Ata thonë se konfirmim për këtë është rritja e bruto prodhimit vendor prej 3,7 për qind në tremujorin e fundit të vitit 2018.

“Në periudhën e njëjtë, shkalla e papunësisë është ulur më 19,4 për qind që është minimum historik. Vetëm vitin e kaluar janë hapur 26.000 vendet të reja pune të paguara mirë, ndërsa janë vërejtur edhe vlerë rekorde e investimeve të huaja prej 624,5 milionë euro”, thonë nga LSDM.

Ata shtojnë se qeveria e udhëhequr nga LSDM-ja mbetet e përkushtuar në zbatimin e politikave që qëndrueshme cilësore ekonomike që sigurojnë vende të reja pune dhe paga më të mëdha.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...