Zaev: Ndryshimi i emrit, ligji për përdorimin e gjuhëve dhe nepotizmi na ulën rejtingun - Bota Sot
Zaev: Ndryshimi i emrit, ligji për përdorimin e gjuhëve dhe nepotizmi na ulën rejtingun

Maqedonia

Zaev: Ndryshimi i emrit, ligji për përdorimin e gjuhëve dhe nepotizmi na ulën rejtingun

Më: 13 mars 2019 Në ora: 23:43
Zoran Zaev

Kryeministri Zoran Zaev në Kanal 5 tha ka ulje prej 6% për shkak të vendimeve të guximshme siç janë marrëveshja e Prespës dhe Ligji për përdorimin e gjuhëve.

“Nëse fitonim 11.9%, tani udhëheqim me 5.9%. Kemi ulje prej 6% dhe në këtë kontribuuan vendimet e guximshme siç ishin ndryshimet kushtetuese dhe Ligji për përdorimin e gjuhëve, por edhe disa lëshime siç janë nepotizmi që e bën shumica”, tha Zaev.

Për Prokurorinë Speciale Publike tha se për gjatë kohë ka qenë shpresë e qytetarëve dhe se pret zgjidhje cilësore për PSP-në.

Zaev shton se me dialog mund të bëhet një hap para dhe se nuk ka problem të hetohet pronat dhe pasuria e funksionarëve.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zaev gjithashtu shtoi se qëllimi është të krijon kushte për jetesë në vend dhe të mos migrojnë të rinjtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...