Mediat izraelite kanë vonuar 8 vjet me hapjen e Qendrës Memoriale të hebrenjve në Shkup - Bota Sot
Mediat izraelite kanë vonuar 8 vjet me hapjen e Qendrës Memoriale të hebrenjve në Shkup

Maqedonia

Mediat izraelite kanë vonuar 8 vjet me hapjen e Qendrës Memoriale të hebrenjve në Shkup

Më: 14 mars 2019 Në ora: 11:22
Qendra Memoriale e Holokausitit të Hebrenjve nga Maqedonia

“Agjencia Telegrafike e Hebrenjve” (Jewish Telegraphic Agency) më 11 mars publikoi tekst se në Shkup po hapet Qendra Memoriale e Holokausitit të Hebrenjve nga Maqedonia, edhe pse kjo qendër është e hapur prej vitit 2011, shkruan Meta.mk.

Në tekst gjithashtu shkruan se kryeministri Zoran Zaev ka marrë pjesë në hapje së bashku me Robert Singer, nënkryetar ekzekutiv dhe drejtor kryesor i Kongresit Botëror të Hebrenjve.

Është e saktë se Zaev dhe Singer e kanë vizituar muzeun, por jo për hapjen, por në kuadër të shënimit të 76-vjetorit nga depërtimi i hebrenjve të Maqedonisë në kampin nazist Treblinka. Me rastin e kësaj ngjarje, solemnitet komemorativ është mbajtur edhe në Teatrin Popullor të Maqedonisë.

Kjo (sipas datës) lajm i gabuar për hapjen e Qendrës memorialë ishte transmetuar edhe në mediat tjera izraelite si në jewishnews.timesofisrael.com, timesofisrael.com, israelnationalnews.com.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...