Kryesit u dënuan, a do të dënohen porositësit dhe organizatorët e 27 prillit? - Bota Sot
Kryesit u dënuan, a do të dënohen porositësit dhe organizatorët e 27 prillit?

Maqedonia

Kryesit u dënuan, a do të dënohen porositësit dhe organizatorët e 27 prillit?

Më: 17 mars 2019 Në ora: 09:56
27 Prilli

Të amnistuar, në arrati ose me imunitet. Opinioni është i mendimit se një pjesë e personave kyç përgjegjës për ngjarjet e 27 prillit dhe dhunës në Kuvend janë ende në liri dhe se është e mundur që të mos thirren për përgjegjësi apo të dënohet për rolin e tyre në këto ngjarje.

Me vendimin e ditës së premte autorët e dhunës është i kënaqur të paktën në këtë drejtim, por ene ka shumë për t’u bërë. Avokati Vanço Mitev beson se procesi do të përfundojë kur do të mbarojë gjykimi kundër organizatorëve,

Ai thotë se megjithatë shumë njerëz do të ikin nga përgjegjësia për rolin e tyre që e kanë pasur në hyrjen e dhunshme në Kuvend dhe kanë nisur zbatimin e dhunës.

Hetimi për organizatorët e dhunës në Kuvend vijon ndërsa të dyshuarit janë Nikolla Gruevski, Mile Janakieski, Trajko Veljanovski, Spiro Ristovski dhe Nikolla Boshkovshki. Zyrtarisht nga prokuroria deklaruan se ende po punojnë në dëshmi të reja dhe se do ta njoftojnë opinionin për hetimin.

Javën e ardhshme i skadon paraburgimi 30 ditor që iu shqiptua Mile Janakieskit dhe Spiro Ristevski. Imuniteti i deputetit të ish Kreut të Kuvendit dhe deputetit të tashëm Trajko Veljanovski nuk është marrë ndërsapër Gruevskin dhe Boshkovskin të cilët është caktuar fletarrest tjetër ndërkombëtar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...