Maqedoni, Komisioni i Venedikut jep “dritë të gjelbër” për reformat në gjyqësor - Bota Sot
Maqedoni, Komisioni i Venedikut jep “dritë të gjelbër” për reformat në gjyqësor

Maqedonia

Maqedoni, Komisioni i Venedikut jep “dritë të gjelbër” për reformat në gjyqësor

Më: 19 mars 2019 Në ora: 13:16
Komisioni i Venedikut

Komisioni i Venedikut ka përshëndetur përpjekjet e pushtetit të Maqedonisë së Veriut që të miratojë rregullat me të cilat rregullohet sistemi gjyqësor në përputhje me standardet ndërkombëtare.

Propozim ligji për Këshillin Gjyqësor, në përgjithësi vlerësohet pozitiv. Ai sjell shumë ndryshime përfituese.

Komisioni i Venedikut me kënaqësi vëren se janë plotësuar një numër i konsiderueshëm i rekomandimeve. Vlerësimi i përgjithshëm mundëson që të vihet në përfundim se përcaktimet e draft ligjit në të shumtën e rasteve janë në përputhje me standardet ndërkombëtare, dhe nëse interpretohen dhe zbatohen, mund të sigurohet pavarësia dhe efikasiteti i gjyqësorit.

Pozitivisht janë vlerësuar edhe kriteret e reja për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit Gjyqësor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...