Voutsis: Populli grek së shpejti do ta kuptojë mesazhin pozitiv të marrëveshjes së Prespës - Bota Sot
Voutsis: Populli grek së shpejti do ta kuptojë mesazhin pozitiv të marrëveshjes së Prespës

Maqedonia

Voutsis: Populli grek së shpejti do ta kuptojë mesazhin pozitiv të marrëveshjes së Prespës

Më: 19 mars 2019 Në ora: 14:02
Nikos Voutsis

Kryetari i Kuvendit të Greqisë, Nikos Voutsis tha se është optimist se shpejti populli grek do të kuptojë mesazhin pozitiv të marrëveshjes së Prespës.

Në intervistë për radion shtetërore greke, Votsis tha se foli edhe për zgjidhjen e kontestit në mes dy vendeve.

“Jam shumë optimist se muajin e ardhshëm dhe deri në zgjedhjet evropiane, por edhe deri në zgjedhjet kombëtare populli jonë, në shumë, do të kuptojë mesazhin pozitiv të zgjidhjes disa vjeçare të problemit”, tha Voutsis.

Ai tha se në rrjedh janë përgatitjet për vizitën e Alexis Tsiprasit në Shkup.

“Takimin që kisha të premten me Dimitrovin kaloi shumë mirë, ndërsa kjo tregohet edhe me atë se nuk kishte reagime nga forcat tjera politike. Kemi dhënë deklarata të detajuara, publike edhe ministri për punë të jashtme edhe unë”, tha Voutsis.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...