Maqedonia e dhjeta në botë për nga hedhja e ushqimeve - Bota Sot
Maqedonia e dhjeta në botë për nga hedhja e ushqimeve

Maqedonia

Maqedonia e dhjeta në botë për nga hedhja e ushqimeve

Më: 19 mars 2019 Në ora: 15:23
Site Siti

Nga rrjeti i sistemit “Site Siti” thonë se nevojitet sistem i cili do të mundësoj që ushqimi i tepërt në vend që të hidhet në mbeturina të jepet për familjet të cilët kanë nevojë.

Vitin e kaluar sistemi është mbështetur nga Ministria për Punë dhe Politikë Sociale dhe Fondi për Inovacione, me qëllim që të shikohet përmbajta e saj dhe eventualisht të mendohet që para kohet të bëhet në sistem zgjidhje.

“Bëhet fjalë për sistem që ka për qëllim që ushqimi i tepërt e cila është në gjendje të mirë të mos përfundojë në mbeturina, por të dedikohet për atje ku ka nevojë”, tha koordinatori i rrjetit “Site Siti”, Blazhe Josifovski.

Nga atje thonë se duhet të ndryshojmë gjendjen dhe faktet të cilat tregojnë se Maqedonia është vendi i dhjetë në botë për nga hedhja e ushqimeve, në kushte kur rreth 460 mijë qytetarë jetojnë në pragun e varfërisë dhe nuk mund të sigurojnë tri vakte në ditë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...