VMRO-DPMNE përgatit amendamentet, të premten mundësia e dytë PSP-në - Bota Sot
VMRO-DPMNE përgatit amendamentet, të premten mundësia e dytë PSP-në

Maqedonia

VMRO-DPMNE përgatit amendamentet, të premten mundësia e dytë PSP-në

Më: 19 mars 2019 Në ora: 18:07
PSP

Deri ditën e enjte VMRO-DPMNE duhet të dorëzojnë amendamentet për Ligjin e prokurorisë publike që e propozon ministria e Drejtësisë.

Në takim, dy grupet punuese të premten duhet të deklarohen rreth amendamenteve të propozuara, dhe më pastaj do të pritet të ndërtohet qëndrim përfundimtar për statusin e PSP-së.

Në takimin e mbrëmshëm u arrit pajtueshmëria rreth kësaj çështje.

Nga opozita maqedonase kërkojnë që PSP-të bëhet pjesë e PThP-së për krim të organizuar që nuk është e pranueshme për pushtetin të cilët insistojnë të mbesë si trup i veçantë.

Qëndrime të ndryshme ka edhe për të ardhmen e hetimive të PSP-së që i ka, si dhe për procedurat parahetimore dhe akuzat, që janë ngritur 18 muaj pas dhënies së materialeve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...