AIM, Postat e Maqedonisë dhe ELEM me emra të rinj - Bota Sot
AIM, Postat e Maqedonisë dhe ELEM me emra të rinj

Maqedonia

AIM, Postat e Maqedonisë dhe ELEM me emra të rinj

Më: 19 mars 2019 Në ora: 21:38
ELEM

Në mbledhjen e sotme qeveritare u shqyrtua dhe u miratua edhe raporti i grupit punues për zbatimin e obligimeve të marrëveshjes përfundimtare me Republikën e Greqisë, ku emërtime të reja morën AIM, ELEM, dhe Postat e Maqedonisë.

Siç njoftojnë nga shërbimi qeveritar për shtyp, emri i ri Agjencisë Informative të Maqedonisë nga tani do të jetë Agjencia Informative Mediatike, emri i ri i Elektranat Maqedonisë ELEM që do të jetë Elektranat e Maqedonisë së Veriut ESM dhe Postat e Maqedonisë do të riemërohet në Postat e Maqedonisë së Veriut.

Përndryshe, riemërimi i institucioneve shtetërore të Maqedonisë së Veriut vjen si pasojë e marrëveshjes së Prespës që u arrit mes Maqedonisë dhe Greqisë më 17 qershor të vitit të kaluar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...