ASH krijon "mjegull" në prag të zgjedhjeve presidenciale - Bota Sot
ASH krijon "mjegull" në prag të zgjedhjeve presidenciale

Maqedonia

ASH krijon "mjegull" në prag të zgjedhjeve presidenciale

Më: 21 mars 2019 Në ora: 11:28
Arben Taravari

Disa media maqedonase dje kanë shkruar për një "deal" mes opozitës shqiptare dhe asaj maqedonase për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale që do të mbahen më 5 maj. Sipas burimeve të televizionit Alfa dy partnerët e koalicionit qeverisës Zaev dhe Ahmeti friksohen se votat nga ASH dhe BESA mund të shkojnë për kandidaten e VMRO-DPMNE-së, Gordana Siljanovska në rrethin e dytë të presidencialeve. 

Mbështetja e opozitës shqiptare për një marrëveshje me VMRO-në deri më tani as nuk është konfirmuar por as nuk është demantuar. Jo zyrtarisht siç shkruajn mediat maqedonase ekziston një marrëveshje që opozita maqedonase ta përkrah kandidatin e ASH-së për kryetar komune në Dibër ku bashkë me presidencialet do të ketë edhe zgjedhje lokale dhe në këtë mënyrë kandidati i ASH-së do të dilte fitues, ndërsa nga ana tjetër opozita shqiptare do të përkrahte Gordana Siljanovska-Davkovën për Presidente të vendit. 

Nga opozita maqedonase nuk konfirmojnë nëse ka ndonjë marrëveshje me opozitën shqiptare. As këta të dytët nuk konfirmojnë por as që demantojnë një gjë të tillë. Kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari, njëherit edhe sekretar i përgjithshëm i ASH-së në një prononcim për Televizionin Alfa shprehet se çfarëdo lloj marrëveshje politike është e mundur dhe për këtë janë të hapur edhe me BESËN dhe Alternativën, por kurrsesi me BDI-në dhe Vesel Memedin. Taravari nuk deshti të precizoj se a ka ndonjë marrëveshje të "fshehtë" me opozitën maqedonase ku tha se marrëveshje konkrete deri më tani nuk kanë, dhe kështu edhe më shumë krijoi "mjegulla" në opinion në prag të zgjedhjeve presidenciale të 21 prillit. 

"Çfarëdo lloj marrëveshje politike janë të mundshme, sidomos para zgjedhjeve parlamentare, dhe për këtë janë të hapura edhe BESA edhe Alternativa, përveç BDI-së dhe Vesel Memedit. Kështu që asgjë nuk përjashtohet. Deri më tani nuk kemi negociata apo marrëveshje me dikë, matematikat konkretisht për në Dibër është se kandidati jonë udhëheqë me 30-40% para atij të BDI-së. Por, të presim dhe të shohim se si po rrjedhin punët në rrethin e dytë. Gjitha matematikat janë të mundura, jemi të hapur për komunikim me të gjithë, por marrëveshje konkrete nuk kemi", thotë i pari i Gostivarit, Arben Taravari.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...