Maqedoni, numri i nxënësve shënon rënie në krahasim me vitin e kaluar paraprak - Bota Sot
Maqedoni, numri i nxënësve shënon rënie në krahasim me vitin e kaluar paraprak

Maqedonia

Maqedoni, numri i nxënësve shënon rënie në krahasim me vitin e kaluar paraprak

Më: 21 mars 2019 Në ora: 13:39
Foto Ilustrim

Në fund të vitit mësimor 2017/2018 numri i nxënësve në shkollat fillore ka qenë 188.517, që është një rënie prej 0.9% krahasuar me vitin e kaluar paraprak.

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistika, te shkollat e mesme deri në fund të vitit 2017/2018 ka pasur 70.861 nxënës, përkatësisht ulje prej 2.2% në krahasim me vitin mësimor 2016/2017.

Enti Shtetëror për Statistika shpalli të dhëna për numrin e nxënësve që kanë mbaruar shkollën fillore dhe të mesme sipas gjuhës që mbahet, për suksesin e nxënësve në radhët e shkollave fillore si dhe për numrin e nxënësve në shkollat speciale dhe fetare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...