VMRO-DPMNE ka vërjetje në 120 faqet e Ligjit për PSP-më - Bota Sot
VMRO-DPMNE ka vërjetje në 120 faqet e Ligjit për PSP-më

Maqedonia

VMRO-DPMNE ka vërjetje në 120 faqet e Ligjit për PSP-më

Më: 21 mars 2019 Në ora: 15:57
VMRO-DPMNE

Kryesuesi i grupit punues të VMRO-DPMNE-së, Toni Menkinovski nëpërmjet një konference për shtyp i ceku vërejtjet rreth ligjit ë ri për PSP-në.

“Të hënën i dhamë vërejtjet e Propozim-ligjit për PSP që është propozuar nga Qeveria. Ato vërejtje ishin në 120 faqet. Ai ligj nuk përmban elementet kryesorë që duhet t’i ketë çdo ligj, dhe nuk janë përpunuar shumë tema të rëndësishme, që janë të rëndësishme për këtë institucion në Republikën e Maqedonisë. Procesi vazhdon. Parimi i parë është parim për zbatimin e plotë të standardeve ndërkombëtare që kanë të bëjnë me prokurorinë. Pjesa e dytë është gjithashtu e rëndësishme, kërkesa si parim të formohet repart që do ta ndjek praktikën e gjykatës evropiane për të drejtat e njeriut, dhe e njëjta të zbatohet në punën e PThP-së”, thotë Toni Menkinovski.

Ai shtoi se parimi i tretë është llogaridhënie dhe efektivitet në luftimin kundër korrupsionit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...