Komiteti i Helsinkit Maqedoni: Romët shumë shpesh janë viktimë diskriminimit - Bota Sot
Komiteti i Helsinkit Maqedoni: Romët shumë shpesh janë viktimë diskriminimit

Maqedonia

Komiteti i Helsinkit Maqedoni: Romët shumë shpesh janë viktimë diskriminimit

Më: 21 mars 2019 Në ora: 16:27
Komitetin e Helsinkit

Komiteti i Helsinkit ka konstatuar se në vendin tonë, rritja e diskriminimit në mënyrë të drejtpërdrejtë apo tërthorazi është e drejtuar drejtë pjesëtarëve të bashkësisë së romëve. Sipas të dhënave të Komitetit, romët si grup i rrezikuar, shumë shpesh janë viktimë e diskriminimit dhe kanë qasje të kufizuar deri tek shërbimet sociale, shëndetësore dhe arsimore.

“Edhe njëherë, e theksojmë përpjekjet tona në luftën kundër statusit të pabarazisë dhe trajtimit në Republikën e Maqedonisë së Veriut, të fokusuar drejtë të eliminimit të plotë të rritjes së diskriminimit dhe u bëjmë thirrje të gjithë qytetarëve të cilë ndjehen të diskriminuar në çfarëdo baze, atë ta paraqesin në Komitetin e Helsinkit”, thuhet në raport.

Komisioni i lartë për të drejta të njeriut në Kombet e Bashkuara, Michel Baçelet tha se zë gjithë qeniet njerëzore lindin të lirë, barabartë dhe se të gjithë mund të përpiqemi drejtë zhvillimit dhe mirëqenies së shoqërisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...