Vetëm muajin e kaluar janë regjistruar 70 zjarre në Maqedoni - Bota Sot
Vetëm muajin e kaluar janë regjistruar 70 zjarre në Maqedoni

Maqedonia

Vetëm muajin e kaluar janë regjistruar 70 zjarre në Maqedoni

Më: 21 mars 2019 Në ora: 20:33
Foto ilustrim

Vetëm gjatë muajit të kaluar NP “Pyjet kombëtare” kanë evidentuar 70 zjarre, të cilat kanë djegur hapësirë prej 1600 hektarë.

Nga Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave apelojnë për sjellje të përgjegjshme nga personat që kryejnë aktivitete nëpër pyje.

Sipas ministrisë, zjarret janë si pasojë e djegies së hapësirave bujqësore, ndërsa për shkak të kushteve klimatike, zjarret janë përhapur edhe nëpër pyje.

Njësiti i zjarrfikësve edhe para disa muajve ka intervenuar në shuarjen e disa zjarreve, ndërsa intervenime ka pasur edhe nga Qendra për menaxhime me kriza. Me qëllim që të ulet numri i zjarreve, Ministria e Bujqësisë, kujton se ndezja e zjarreve është e ndaluar edhe vepër e dënueshme me ligj.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...