Sheshi “Maqedonia” nuk do të riemërohet - Bota Sot
Sheshi “Maqedonia” nuk do të riemërohet

Maqedonia

Sheshi “Maqedonia” nuk do të riemërohet

Më: 22 mars 2019 Në ora: 14:13
Sheshi “Maqedonia”

Sheshi qendror në Shkup edhe më tej do ta ketë emrin “Maqedonia” dhe nuk do të përfshihet në riemërimin e institucioneve në pajtim me ndryshimet kushtetuese. Nga Qeveria për “Fokus” konfirmuan se emri i shtetit do të mbetet,

“Në pajtim me Marrëveshjen e Prespës sheshi do ta mbajë emrin Maqedonia”, thonë nga Qeveria.

Kjo shpjegohet me argumentin se Greqia nuk ka të drejtë ekskluzive të këtij termi.

Në ndërkohë po mbaron procedura për riemërimin e institucioneve. Në pajtim me Marrëveshjen të gjitha institucionet që financohen nga shteti, duhet të përshtaten në pajtim me Marrëveshjen e Prespës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...