Tuberkulozi në rajonin e Dibrës është duke u çrrënjosur nga viti në vit - Bota Sot
Tuberkulozi në rajonin e Dibrës është duke u çrrënjosur nga viti në vit

Maqedonia

Tuberkulozi në rajonin e Dibrës është duke u çrrënjosur nga viti në vit

Më: 24 mars 2019 Në ora: 20:41
Foto ilustruese

Dragan Kllopçevski, udhëheqës i repartit thotë për agjencinë AIM se në vitet e fundit ka nga tre apo katër raste me tuberkulozë.

Ai thekson se në dhjetë vitet e fundit nuk ka tuberkulozë te fëmijët dhe kjo është një e arritur e madhe, ndërsa në tre muajt e parë të këtij viti nuk ka asnjë të regjistruar, qoftë fëmijë apo i rritur.

Sipas tij, në rënien e të prekurve nga tuberkulozi ndikon niveli në rritje i higjienës, ushqimi më cilësor, por edhe ligjëratat e shumëta me qytetarët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...