Vitin e kaluar kanë dalur 243 doktorë shkencash në Maqedoni - Bota Sot
Vitin e kaluar kanë dalur 243 doktorë shkencash në Maqedoni

Maqedonia

Vitin e kaluar kanë dalur 243 doktorë shkencash në Maqedoni

Më: 25 mars 2019 Në ora: 13:46
Diplomë

Titullin e doktorit të shkencave në vitin 2018 në Maqedoni e kanë marrë 243 persona, që është më shumë për 16.3 për qind në krahasim me vitin 2017.

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistika, shumica (34.9 përqind) kanë doktoruar në fushën e shkencave sociale, 28.8 për qind në shkencat mjekësore dhe 18.5 përqind në fushën e shkencave humane. Të tjerët kanë doktoruar në fushën e shkencave teknike-teknologjike, natyrore-matematikore dhe bioteknike.

Numri më i madh i personave që kanë doktoruar vitin e kaluar janë gra (141 ose 58 përqind).

Përqindja më e madhe (28.8%) nga numri i përgjithshëm, profesionin e tyre e kryejnë në aktivitete arsimore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...