Tentim i ri për zgjidhjen e ardhmërisë së PSP-së - Bota Sot
Tentim i ri për zgjidhjen e ardhmërisë së PSP-së

Maqedonia

Tentim i ri për zgjidhjen e ardhmërisë së PSP-së

Më: 26 mars 2019 Në ora: 10:21
Prokuroria Speciale Publoike (PSP)

Pas tentimit të pasuksesshëm të grupeve të punës të pushtetit dhe opozitës që të harmonizohen qëndrimet për Ligjin për Prokurori Publike, me të cilin duhet të zgjidhet statusi i Prokurorisë Speciale Publoike (PSP), Ministria e Drejtësisë filloi konsultime dhe me partitë më të vogla politike dhe grupet e deputetëve nga opozita.

Nga Ministria e Drejtësisë thonë se përkrahja për Ligjin për prokurorinë publike është kyçe për hapjen e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Prej aty përkujtojnë se vetëm ligji i cili do të mundësojë luftë efikase kundër krimit dhe korrupsionit dhe i cili nuk do të përmbajë amnisti të fshehur, do të mund t’i hapë dyert e Bashkimit Evropian.

Në Ministri i presin amendamentet nga ana e VMRO-DPMNE-së për Propozim ligjin për Prokurorinë publike, me qëllim të sjelljes së përbashkët të ligjit, i cili do të mundësojë implementim praktik të të gjitha parimeve ndërkombëtare për punën e Prokurorisë Publike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...