Një i vdekur nga komplikimet e gripit, janë regjistruar 975 të prekur - Bota Sot
Një i vdekur nga komplikimet e gripit, janë regjistruar 975 të prekur

Maqedonia

Një i vdekur nga komplikimet e gripit, janë regjistruar 975 të prekur

Më: 28 mars 2019 Në ora: 20:37
Foto ilustruese

Potencoi se javën e kaluar në shtet janë regjistruar 975 të prekur, që është 38 për qind më pak se një javë më parë. Nga numri i përgjithshëm i të vdekurve, sqaroi se dy janë nga Kavadari, dy nga Kërçova ndërsa më shumë se 50 për qind prej tyre janë nga Shkupi.

“Po shkojmë nga fundi i sezonit dhe pritet që të zvogëlohet numri i të prekurëve. Pak ngadalë po zvogëlohet numri i shkaktuesve pozitiv të gripit që evidentohen në ISHP. Kjo përqindje akoma lëvizë rreth 45. Presim në javët e ardhshme të zvogëlohet. Akoma dominon influenca e A1N1 nëntipi në raport me H3N2, por si edhe në pjesën tjetër të Evropës regjistruam rritje krejtësisht të lehtë dhe afrim të influencës H3N2 nëntipit në raport me përfaqësimin në përqindje”, tha dr. Kuzmanovska.

Në lidhje me atë se çfarë t’u rekomandohet qytetarëve, tha se për t’u mbrojtur nga gripi ata duhet të vaksinohen, veçanërisht personat me komorbiditete, me gjendje të çrregulluar shëndetësore nga sëmundjet e tjera…

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...