Zaev-Babish: Të shfrytëzojmë potencialin e rritjes së bashkëpunimit ekonomik, Çekia mbështet fillimin e bisedimeve me BE-në - Bota Sot
Zaev-Babish: Të shfrytëzojmë potencialin e rritjes së bashkëpunimit ekonomik, Çekia mbështet fillimin e bisedimeve me BE-në

Maqedonia

Zaev-Babish: Të shfrytëzojmë potencialin e rritjes së bashkëpunimit ekonomik, Çekia mbështet fillimin e bisedimeve me BE-në

Më: 13 prill 2019 Në ora: 11:22
Zoran Zaev dhe Andrej Babish

Në margjinat e Samitit të tetë të shefave të qeverive nga vendet e Evropës qendrore dhe lindore dhe Republikën Popullore të Kinës nga procesi i bashkëpunimit 16+1 u mbajt takim bilateral mes kryeministrit Zoran Zaev dhe me kryeministrin çek, Andrej Babish.

Qëllimi i takimit ishte të afirmohen marrëdhëniet e mira dhe të hapen fusha të reja për bashkëpunim si në ekonomi, integrimet euroatlantike të vendit tonë, siguri dhe në punë të brendshme. Në këtë drejtim kryeministri Zaev përmendi vizitë e e fundit të zëvendëskryeministrit së Qeverisë së Çekisë, Jan Hamaçek si nxitje e rëndësishme e avancimit të bashkëpunimit.

“Këtë vit shënojmë 25 vjet që kur kemi vendosur marrëdhënie diplomatike mes dy vendeve tona. Republika e Çekisë është mik i madh dhe vend mbështetës. Kemi potencial të rrisim bashkëpunimin tonë ekonomik. Shkëmbimi tregtar mes dy vendeve tona vitin e kaluar është rritur për 10%. Kompanitë çeke janë të mirëseardhura dhe do të marrin përkrahje dhe trajtim nga shteti njëlloj si kompanitë vendore nëse vendosin të investojnë në Republikën e Maqedonisë së Veriut”, tha kryeministri Zaev.

Për euro integrimet dhe për vendimin për nisjen e bisedimeve me BE-në, nga kryeministri Bashish u tha se Republika e Çekisë do ta jap ndihmën e nevojshme që vendi ynë të marrë vendim pozitiv për fillim të bisedimeve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...