Huazohen para nga Ministria e Financave, në një fushate presidenciale - Bota Sot
Huazohen para nga Ministria e Financave, në një fushate presidenciale

Maqedonia

Huazohen para nga Ministria e Financave, në një fushate presidenciale

Më: 16 prill 2019 Në ora: 15:50
Para

Sot, Ministria e Financave ka mbajtur një ankand të obligacioneve qeveritare me të cilat shteti ka huazuar 2.4 miliardë denarë ose rreth 39 milionë euro.

Kjo është një nga seritë e huamarrjeve që qeveria ka bërë që nga fillimi i vitit, por tani po huazon para në një fushate presidenciale.

Ekonomistët thonë se me errësirën e tillë dinamike të borxhit me të njëjtin ritëm dinamik të investimeve kapitale, ekonomia në Maqedoni po lëviz drejt kolapsit. Investimet kapitale janë me rëndësi vitale për ekonominë dhe ato janë të lidhura ngushtë me ndërtimin, që është një nga shtyllat në ndërtimin e Produktit të Brendshëm Bruto.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...