Taravari i bashkangjitet aksionit për pastrim të mbeturina - Bota Sot
Taravari i bashkangjitet aksionit për pastrim të mbeturina

Maqedonia

Taravari i bashkangjitet aksionit për pastrim të mbeturina

Më: 22 prill 2019 Në ora: 16:28
Taravari

Aksioni për pastrim të mbeturinave filloi para selisë së Komunës Gostivar, të cilit iu bashkangjit edhe kryetari i Komunës, Arben Taravari.

Pastrimi i mjedisit u bë edhe në të gjitha oborret shkollore, ndërsa në fshatrat përreth, krahas oborreve, u pastruan edhe mbeturinat nga rrugët.

“Qëllimi i këtij aksioni është të ngritet vetëdija tek bashkëqytetarët tanë për rrethinë më të pastër. Secili sot do të mënjanojë mbeturina dhe do të kujtojë për atë kur të vendosë të hedhë në rrugë, e jo në shporta. Edhe pse ky është aksioni i parë i llojit të këtillë, do të përpiqemi të bëhet traditë, e jo vetëm për ditën e planetit. Pastrimi është obligim i shërbimeve komunale, ndërsa ne do t’u ndihmojmë dhe do t’i korrigjojmë ato vende që i kanë anashkaluar”, tha Taravari.

Përveç parqeve, nxënësit dhe eko-aktivistët grumbulluan mbeturina të hedhura edhe në afërsi të blloqeve urbane.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...