Kandidatët presidencial përmendin ngjarjet kundër shqiptarëve ndër vite në emisionin debatues - Bota Sot
Kandidatët presidencial përmendin ngjarjet kundër shqiptarëve ndër vite në emisionin debatues

Maqedonia

Kandidatët presidencial përmendin ngjarjet kundër shqiptarëve ndër vite në emisionin debatues

Më: 25 prill 2019 Në ora: 23:31
Pamje nga debati

Kandidatja për kryetare të shtetit që mbështet nga partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, Gordana Siljanovska Davkova në emisionin debatues në RTM akuzoi kundërkandidatin Stevo Pendarovski se gjatë trazirave në Gostivar dhe Tetovë ka punuar në MPB.

Siljanovska përmendi edhe rastet që gjatë nëntëdhjetave si themelimi i Universitetit të Tetovës dhe trazirat në Gostivar që, sipas Siljanovskës i ka bërë partia që tashmë është në pushtet, apo LSDM që mbështet Stevo Pendarovskin.

Kandidatja e OBRM-PDUKM-së gjithashtu përmendi se shqiptarët do të zgjedhin konceptin e saj.

Kandidati Stevo Pendarovski tha se ai dhe qytetarët shqiptarë por edhe me koncepti i Blerim Rekës kanë qëllime të njëjta politike, dhe kjo është Maqedonia e Veriut në NATO dhe BE. Pendarovski tha se Siljanovska dhe OBRM-PDUKM është kundër Ligjit të përdorimit të gjuhëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...