Almiri: Apeli hedh poshtë kërkesën për delegimin e lëndës në Shkup - Bota Sot
Almiri: Apeli hedh poshtë kërkesën për delegimin e lëndës në Shkup

Maqedonia

Almiri: Apeli hedh poshtë kërkesën për delegimin e lëndës në Shkup

Më: 9 maj 2019 Në ora: 17:09
Almir Aliut

Alsat nga burime brenda Gjykatës së Apelit mëson zyrtarisht se kërkesa e familjes së Almir Aliut për delegimin e lëndës nga Gjykata Themelore e Kumanovës në Gjykatën Penale të Shkupit nuk është pranuar.

Sipas arsyetimit të Apelit, një delegim të tillë nuk e mundëson Ligji mbi Procedurën Penale për arsye se pala mbrojtëse dhe pala akuzuar nuk kanë të drejtë të kërkojnë delegim.

Arsyetimi i njëjtë është dhënë edhe në mendimin e Prokurorisë së Lartë e cila duke u thirru në nenin 27 të Procedurës Penale konstaton se kërkesa për delegim nuk ka bazë.

Seanca e radhës për rastin e Almir Aliut është thirrur më 16 maj, por e njëjta mund të anulohet për arsye te angazhimit të avokatëve në raste tjera.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...