Pendarovski-Vuçiq: Rritje bashkëpunimi dhe ftesë për vizitë në Beograd - Bota Sot
Pendarovski-Vuçiq: Rritje bashkëpunimi dhe ftesë për vizitë në Beograd

Maqedonia

Pendarovski-Vuçiq: Rritje bashkëpunimi dhe ftesë për vizitë në Beograd

Më: 12 maj 2019 Në ora: 16:51
Pendarovski-Vuçiq

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, në takimin me presidentin e ri të Maqedonisë së Veriut, shprehu shpresën e tij për bashkëpunim të mirë, veçanërisht për nxitje të bashkëpunimit në fushën e ekonomisë.

“Të dy presidentët shprehën synimin e tyre për të zhvilluar lidhjet midis të dyja vendeve në të gjitha fushat e tjera me interes të ndërsjellë dhe në favor të qytetarëve të Serbisë dhe Maqedonisë”, thuhet në deklaratën e kabinetit të Vuçiqit.

Nga atje thonë se presidenti serb ka uruar Pendarovskin për zgjedhjen e tij president, me dëshirën për të kontribuar në përparimin e vendit dhe në zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe midis Serbisë dhe Maqedonisë.

Presidenti Vuçiç ftoi Presidentin Pendarovski të vizitojë Serbinë dhe shprehu shpresën se kjo vizitë do të japë një shtysë për zhvillimin e bashkëpunimit dhe marrëdhënieve të mira fqinjësore.

Pendarovski, sipas kabinetit të presidentit serb, falënderoi Vuçiqin për pjesëmarrjen në inaugurimin, duke thënë se ai ishte i kënaqur që kishte miq në rajon. Pendarovski pranoi ftesën për të vizituar Serbinë në vjeshtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...