Mitevski: Ndryshimet në Agjencisë së Inteligjencës të bëhen gradualisht - Bota Sot
Mitevski: Ndryshimet në Agjencisë së Inteligjencës të bëhen gradualisht

Maqedonia

Mitevski: Ndryshimet në Agjencisë së Inteligjencës të bëhen gradualisht

Më: 14 maj 2019 Në ora: 22:54
Pamje nga emisioni

Ne jemi një vend i vogël që ende nuk ka demonstruar kapacitet demokratik për të justifikuar përqendrimin e autoritetit mbi shërbimet e sigurisë të kryeministrit, thonë ekspertët për emisionin “Top Tema”. Ish-drejtori i Agjencisë së Inteligjencës Goran Mitevski thotë se ndryshimet janë të nxituara.

“Unë mendoj se është një gabim për momentin për të kaluar këtë ligj, ndryshimet duhet të bëhen gradualisht. Ne e dimë se qeveria e mëparshme përqendroi shumë njerëz në drejtorinë e pestë për përgjimin e 20.000 qytetarëve çdo ditë. Atje ka 300 të punësuar që nuk e dinë se çfarë po bëjnë, ka vende të reja të punës dhe më shumë njerëz janë të punësuar në Ministrinë e Brendshme. Për këto dy vjet, ministri Spasovski nuk ka arritur të zgjidhë asnjë nga këto çështje”, tha Mitevski.

Nga ana tjetër, Magdalena Lembovska nga “Evro Tink” beson se ekziston nevojë e madhe për koordinimin e shërbimeve të sigurisë, por gjithashtu duhet të mendojmë me kujdes se kush do të jetë anëtar i atij Këshilli.

“Çështjet e sigurisë ndahen midis Kryeministrit dhe Presidentit dhe ne duhet të dimë se qeveria miraton strategjinë e sigurisë kombëtare dhe është logjike që një pjesë e pushtetit është e përqendruar në qeveri. Sidoqoftë, nuk duhet të harrojmë që ne kemi një Këshill të Sigurisë që drejtohet nga Presidenti dhe, si kategori kushtetuese, këto kompetenca nuk mund t’i merren Presidentit. Një mekanizëm i tillë për koordinim dhe është e nevojshme, por duhet menduar mirë se kush do të jetë pjesë e atij këshilli”, tha Lembovska.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...