Nikollovski: Lehtësohet prodhimi dhe zvogëlohen shpenzimet për bujqit - Bota Sot
Nikollovski: Lehtësohet prodhimi dhe zvogëlohen shpenzimet për bujqit

Maqedonia

Nikollovski: Lehtësohet prodhimi dhe zvogëlohen shpenzimet për bujqit

Më: 18 maj 2019 Në ora: 15:45
Ljupço Nikolovski

Institucionet kompetente presin në fund të korrjes së këtij viti dhe fillimin e mbjelljeve në vjeshtë të fermerëve, të mund të përdorin masën për naftën e subvencionuar për makineri bujqësore për të cilat është shpallur një njoftim.

“Qëllimi është që t’u lehtësohet prodhimi fermerëve dhe zvogëlimi i kostove të mekanizimit”, tha ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ujërave, Ljupço Nikolovski, i cili me drejtorin e Agjencisë për Mbështetje Financiare në Bujqësi dhe Zhvillim Rural, Nikolçe Babovski u takua me fermerët në fshatin Piperovo në komuna e Vasilevës.

Nikollovski tha se tenderi është i hapur për 70 ditë dhe kanë të drejtë të marrin pjesë të gjithë personat e huaj, vendas dhe juridikë ose presona fizikë ose një grup personash të tillë të regjistruar për kryerjen e aktiviteteve në lidhje me subjektin e kontratës ose bankën.

“Renditja e ofertave do të bëhet sipas shumës së çmimeve të ofruara”, tha Nikollovski.

Ai shtoi se në Programin e sivjetshëm të pagesave direkte, për këtë masë, Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ujërave ka ndarë 200 milionë denarë. Masa do të mbulojë 55.000 fermerë me kultura bujqësore dhe kopshte, fruta dhe vreshta.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...