Gjurovski: Maqedonia duhet të jetë partnerë i besueshëm në tavolinën e NATO-s - Bota Sot
Gjurovski: Maqedonia duhet të jetë partnerë i besueshëm në tavolinën e NATO-s

Maqedonia

Gjurovski: Maqedonia duhet të jetë partnerë i besueshëm në tavolinën e NATO-s

Më: 18 maj 2019 Në ora: 22:10
Foto ilustrim

Përparimi i sistemit të sigurisë kushtëzohet nga shpejtësia e reformave në këtë sferë, e cila do të mundësojë zhvillimin e sistemit të sigurisë.

Një nga autorët e teksteve “Hyrje në Siguri” nga Marjan Gjurovski, prodekan në fakultetin e sigurisë në Shkup, beson se anëtarësimi i vendit në NATO është një konfirmim i integritetit territorial dhe sovranitetit.

“Por aleanca thotë se nuk do të ketë një shkop magjik që të zgjedh problemet tona të brendshme të sigurisë dhe politikës. Për të qenë një partner i besueshëm në NATO, Maqedonia duhet të zgjidhë detyrat e brendshme”, vlerëson Gjurovski.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...