LSDM: Me subvencionimin e “naftës së gjelbër” bujqve u kthehen 200 milionë denarë - Bota Sot
LSDM: Me subvencionimin e “naftës së gjelbër” bujqve u kthehen 200 milionë denarë

Maqedonia

LSDM: Me subvencionimin e “naftës së gjelbër” bujqve u kthehen 200 milionë denarë

Më: 19 maj 2019 Në ora: 12:46
LSDM

Nga partia në pushtet LSDM thonë se me hapjen e thirrjes publike për blerjen e lëndës djegëse për mekanizëm bujqësor filloi zbatimi i masës për subvencionimin e shpenzimeve për blerjen e naftës për mekanizmin bujqësor, të quajtur ndryshe “naftë e gjelbër”.

“Masa do të përfshijë 55.000 fermerë me kultura bujqësore dhe kopshte, fruta dhe vreshta që do të mund të blejnë për 30 për qind më lirë naftën për mekanizimat e tyre. Në këtë mënyrë, ke bujqit kthehen rreth 200 milionë denarë ose më shumë se 3 milion euro, fondet të cilat janë siguruar nga Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ujërave përmes Programit për pagesat direkte për 2019”, deklarojnë nga LSDM.

Nga atje shtojnë se me “naftën e gjelbër” do të ulen kostot e bujqve dhe do të rritet konkurrueshmërinë e prodhimit bujqësor, ndërsa naftën e subvencionuar do të mund ta sigurojnë edhe bujqit e vegjël.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...