Maqedoni, reformat për shërbimet sekrete nesër do të rishikohen nga Komisioni për Mbrojtje - Bota Sot
Maqedoni, reformat për shërbimet sekrete nesër do të rishikohen nga Komisioni për Mbrojtje

Maqedonia

Maqedoni, reformat për shërbimet sekrete nesër do të rishikohen nga Komisioni për Mbrojtje

Më: 19 maj 2019 Në ora: 17:17
Kuvendi i Maqedonise

Rreth nëntëdhjetë amendamente janë përgatitur për dy ligjet e reformës mbi shërbimet sekrete, të cilat do të shqyrtohen nesër nga komisioni për mbrojtje dhe siguri, konfirmojnë për “Telma” nga komisioni kuvendar.

Të dyja ligjet për Agjencinë për Siguri Kombëtare dhe për koordinim për shoqërinë e inteligjencës kanë gjithsej 217 anëtarë, që do të thotë se ndryshime do të pësojnë rreth 40 për qind e dispozitave të propozuara.

Megjithatë, në vërejtjet më të madha, pushteti i madh që merr kryeministri nuk është ndërhyrë, domethënë kryeministri duhet të propozojë drejtorin e DSK-së së sapoformuar, qeverinë do t’i zgjedh, ndërsa kryetari i qeverisë do të udhëheq me trupin për koordinimin e shoqërisë së inteligjencës, i përbërë nga të gjithë drejtorët shërbime sekrete dhe ministrat resorë.

Në koordinimi nuk do të përfshihet ndonjë përfaqësues i presidentit të shtetit, sepse sqarimi është se trupi koordinues është për aktivitetet operacionale dhe presidenti drejton Këshillin Strategjik të Sigurisë. Por ekspertët besojnë se trupi i ri-propozues koordinues mund të interpretohet si një homolog i Këshillit të Sigurimit dhe se ky trup duhet të jetë i menduar mirë.

Nga ana tjetër, presidenti i ri Pendarovski fillimisht njoftoi në fushatë se ai nuk do të nënshkruaj ndonjë ligj që do t’i merrnin presidentit kompetencat e inteligjencës dhe sigurisë. Por të dy ligjet ende nuk janë miratuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...