Optimizëm nga Brukseli për fillimin e negociatave në qershor - Bota Sot
Optimizëm nga Brukseli për fillimin e negociatave në qershor

Maqedonia

Optimizëm nga Brukseli për fillimin e negociatave në qershor

Më: 21 maj 2019 Në ora: 09:15
Maqedonia e Veriut në BE

Nga Brukseli kanë arritur paralajmërime të reja optimiste se Maqedonia e Veriut në qershor do të marrë vendim për fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian, dhe se në fund të vitit do të hapen edhe kapitujt e parë.

Eurokomisari për zgjerim Johanes Hahn, krahas pritjes se vendi do të marrë vendim për fillimin e negociatave me Unionin, në Forumin Ekonomik të Vjenës “Perspektivat e reja për Republikën e Maqedonisë së Veriut”, tha se vendi është i vetmi në Ballkanin Perëndimor i cili nuk ka konteste me fqinjët dhe është politikisht më stabil në rajon.

Ai theksoi se Maqedonia e Veriut është shembull pozitiv se si munden të zgjidhen problemet dhe inkurajim për tejkalimin edhe të kontesteve të tjera veçanërisht mes Beogradit dhe Prishtinës.

Bindje se Komisioni Evropian në Raportin do të rekomandojë hapjen e negociatave, shprehu edhe euroambasadori në vend Samuel Zhbogar.

“Unë jam i bindur se raporti do të rekomandojë hapjen e negociatave me Republikën e Maqedonisë së Veriut”, tha dje euroambasadori Samuel Zhbogar, duke u përgjigjur në pyetjen e MIA-s se a do të marrë vendi raport pozitiv për negociata.

Shtoi se në Raportin për gjendjet në vend, do të reflektohet progresi i madh i cili ishte arritur në shtet vitin e kaluar.

Edhe kryeministri Zaev, i cili mori pjesë në Forumin Ekonomik të Vjenës, është optimist se Komisioni Evropian do të sjellë vendim për fillimin e negociatave. Ai në Vjenë realizoi takim me eurokomisarin Han.

“Në takimin bilateral me komisarin Han, biseduam për pritjet për këtë verë, qershor-korrik, për vendimin përfundimtar të Bashkimit Evropian që duhet të nënkuptojë vendim përfundimtar për marrjen e datës për negociatat “, tha Zaev.

Kryeministri theksoi se është optimist, dhe se duhet të pritet që të përfundojnë eurozgjedhjet, që të mundet që edhe më qartë t’i dimë qëndrimet e Francës dhe të Holandës.

Kryeministri Zaev në takimin me Hahnin, nënvizoi se fillimi i negociatave për hyrje në BE është garancia e vetme se vendi edhe më tutje do të jetë stabil, se do të udhëheq politikë përfshirëse dhe se do të vazhdojnë proceset reformuese në Maqedoninë e Veriut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...