Deskoska: Gjithçka është e mundur në bisedimet për PSP-në - Bota Sot
Deskoska: Gjithçka është e mundur në bisedimet për PSP-në

Maqedonia

Deskoska: Gjithçka është e mundur në bisedimet për PSP-në

Më: 21 maj 2019 Në ora: 16:44
Renata Deskoska

Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska shpreson se do të arrihet konsensus duke respektuar principet politike të cilat janë shprehur nga BE, ndërsa janë shumë të rëndësishme për qeverisjen e së drejtës në vendin tonë.

Ajo beson se të gjithë partitë politike e kanë kuptuar se kërkesa për amnisti nuk ka mundësi dhe nuk mund të kalon.

“Përpjekjet tona janë që të ruhen të gjitha principet e qeverisjes të së drejtës, ndërsa ajo do të thotë se nuk ka mundësi për amnisti të fshehtë për të cilën nuk ka mundës dhe nuk mundemi të zmbrapsemi, sepse ligji i cili do të përmbajë zgjidhje cilësore sipas standardeve të BE-së, është ligji i cili do të vlerësohet pozitivisht”, tha Deskoska, pas debatit për tekstin për Strategjia kombëtare për zhvillim të konceptit për një shoqëri dhe multikulturalizëm.

Në pyetjen e gazetarëve lidhur me hetimet e PSP-së, Deskoska njoftoi se bisedohet rreth shfrytëzimit të kornizës së tanishme ligjore, zgjidhje të cilat janë në ligjin e tanishëm për PSP-në.

“Ne kemi raste gjyqësore në të cilët ka të shfrytëzuar materiale përgjuese, të cilët janë shfrytëzuar për lëndë të tjera dhe që nuk janë lidhura me PSP-në dhe atë në përputhje me ligjet tjera”, tha Deskoska.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat