Pushteti beson se do të ketë marrëveshje me opozitën maqedonase për Ligjin për prokurori publike - Bota Sot
Pushteti beson se do të ketë marrëveshje me opozitën maqedonase për Ligjin për prokurori publike

Maqedonia

Pushteti beson se do të ketë marrëveshje me opozitën maqedonase për Ligjin për prokurori publike

Më: 21 maj 2019 Në ora: 17:45
Prokurori Publike

Para se të përfundojë raporti i Brukselit për Maqedoninë e Veriut, kryeministri shpreson se do të ketë marrëveshja për Ligjin për prokurori publike që rregullon statusin e Prokurorisë Speciale Publike. Ai shprehet optimist se me opozitën maqedonase do të lëvizin “gurin”, me çka pengoheshin hetimet e PSP-së.

Të dyja palët komunikojnë, ndërsa Qeveria paralelisht bisedon edhe me partitë e vogla por ne opinion nuk japin detaje.

Negociuesja e pushtetit dhe ministrja e Drejtësisë është optimiste se do të ketë dakordim dhe se do përfundojë për disa ditë. Ajo shpreson se konsensusi që do ta pranojë OBRM-PDUKM do të thotë heqje dorë nga amnisti të fshehur.

Nga opozita maqedonase nuk dhanë komentime të reja. Pas takimeve me ambasadoren e BE-së, Holandës, Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë në vend, deputetët e përjashtuar të OBRM-PDUKM-së njoftuan se do të japin mbështetja për proceset reformuese në vend.

Takim i ardhshëm për Ligjin për prokurori publike nuk është caktuar. Pikërisht për shkak të kërkesës së OBRM-PDUKM-së për PSP-në, pushteti akuzonte partinë maqedonase opozitare se nuk duan që vendi të marrë datë për nisjen e bisedimeve me Bashkimin Evropian. Nga partia e Hristijan Mickoskit theksuan se vendi s’do marrë datë për shkak të nepotizmit dhe tenderët e kurdisur gjatë dy viteve të fundit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...