Aeroplanët grekë fluturojnë në hapësirën ajrore të Maqedonisë së Veriut - Bota Sot
Aeroplanët grekë fluturojnë në hapësirën ajrore të Maqedonisë së Veriut

Maqedonia

Aeroplanët grekë fluturojnë në hapësirën ajrore të Maqedonisë së Veriut

Më: 22 maj 2019 Në ora: 00:13
Ilustrim

Avionët luftarakë fluturuan sot në hapësirën ajrore të Maqedonisë së Veriut, për herë të parë si pjesë e operacioneve të NATO-s.

Këto fluturime vijnë në kuadër të një marrëveshje të nënshkruar nga kryeministri grek, Aleksis Cipras gjatë vizitës së tij në Shkup në prill.

Sipas agjencisë zyrtare të Maqedonisë së Veriut të lajmeve, MIA, “këto fluturime janë pjesë e përgatitjes dhe përmbushjes së termave nga Republika e Maqedonisë së Veriut në lidhje me forcat ajrore si një anëtar i barabartë në sistemin e përbashkët të sigurisë”. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...