Gruevski në arrati, kur diskutohet heqja e mandatit të deputetit - Bota Sot
Gruevski në arrati, kur diskutohet heqja e mandatit të deputetit

Maqedonia

Gruevski në arrati, kur diskutohet heqja e mandatit të deputetit

Më: 22 maj 2019 Në ora: 17:47
Nikolla Gruevski

Të enjten në Komisionin për Çështje të Rregullores, Imunitetit dhe Mandatit do të shqyrtohet mundësia e heqjes së mandatit të deputetit në arrati Nikolla Gruevski. Mungesa e tij gjashtë mujore pa arsye, plotëson kushtin ligjor për heqjen e mandatit të deputetit. Kryetari i Komisionit amë Pavle Bogoevski, mandatin e azilantit Gruevski e vendosi në rend të ditës në seancën e së enjtes. Por, nga LSDM-ja thonë se ende nuk dihet se a do ta udhëheq ai seancën apo zëvendësja e tij, Snezhana Kaleska-Vançeva.

“Unë vlerësoj se edhe vetëdija e opozitës është ngritur pas zgjedhjeve të fundit për të vepruar në mënyrë konstruktive. Por, nëse i kanë argumentet e vërteta për mbrojtjen e heqjen legjitime të mandatit të Gruevskit, atëherë pajtohem për debat “-deklaroi Hari Lokvenec, deputet i LSDM-së.

Nëse kërkesa për mandatin merr dritë jeshile në Komision, më pas kalon në seancë plenare, ku duhet të votojnë 80 deputetë. Nëse kjo arrihet, sipas KSHZ-së kandidati i radhës që do ta zëvendësoj Gruevskin nga lista e VMRO DPMNE-së dhe koalicionit të njësisë zgjedhore numër 4, do të jetë Gjoko Kamçev.

“Të presim deri nesër, ne nuk jemi koordinuar për këtë çështje të shohim çfarë do të sjell dita e nesërme. Qëndrimi im personal është se unë nuk mund t’i marr askujt diçka që nuk i kam dhënë”– u shpreh Emil Dimitriev, Deputet i VMRO DPMNE-së.

Por, përveç votave të shumicës, për të arritur 2/3 duhet përkrahja edhe e grupit të pavarur të 8 ish-deputetëve të VMRO-së dhe të opozitës shqiptare. Kurse, nga partia e BDI-së mbështesin heqjen e mandatit të Gruevskit.

Nuk kam asnjë lloj pritshmërie tjetër, përveç se presim që BDI-ja do të përkrah heqjen e mandatit të deputetit Gruevski. Do të shohim nesër se cilat do të jenë kërkesat e tyre – u shpreh Artan Grubi, Deputet i BDI-së.

Gjashtë muaj më parë, ndonëse në mungesë të partisë opozitare të VMRO-DPMNE-së, me 62 vota “pro”, u votua për heqjen e imunitetit të deputetit Gruevskit, i cili u arratis dhe mori azil në Hungari. Kuvendi atëherë pranoi rekomandimin e Komisionit amë pas kërkesës së gjykatës për shkak të caktimit të masës së paraburgimit për lëndët e Prokurorisë Speciale. Ish kryeministri Nikolla Gruevski është i dënuar me 2 vjet burg për lëndën “Tanku”, ndërsa për rastet “Trajektorja”, “TNT”, Titanik” dhe “Dhuna në Qendër”, gjykohet në mungesë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...