Zaev-Millosheviq: Mbështetje të fortë nga Kroacia për fillimin e negociatave me BE-në - Bota Sot
Zaev-Millosheviq: Mbështetje të fortë nga Kroacia për fillimin e negociatave me BE-në

Maqedonia

Zaev-Millosheviq: Mbështetje të fortë nga Kroacia për fillimin e negociatave me BE-në

Më: 5 qershor 2019 Në ora: 23:48
Pamje nga takimi

Kryeministri Zoran Zaev u takua me delegacionin nga Kuvendi i Kroacisë, i udhëhequr nga deputeti Domagoj Millosheviq, kryetar i Komisionit për Çështje Evropiane, i shoqëruar nga ambasadorja e Kroacisë në vend, Danijella Barishiq.

Siç deklarojnë nga Qeveria, në takimin në të cilën morën pjesë edhe deputetët e pozitës dhe opozitës të Kuvendit të Kroacisë, shprehën mbështetje të fortë për perspektivat evropiane të Republikës së Maqedonisë së Veriut pas ratifikimit të protokollit për anëtarësimin e vendit tonë në NATO.

“Në takim u përshëndetën, politikat guximshëm, lidershipi i kryeministrit Zaev, e cila hap integrimin euroatlantik të vendit dhe të provuar se në politikë janë të mundshme zgjidhjet përmes dialogut dhe për çështjet e ndjeshme dypalëshe. Kjo vlerësohet si një shembull inkurajues për të gjithë rajonin. Janë shprehur pritjet se edhe Berlini edhe Brukseli edhe gjithë Evropa do ta njohin atë si kontribut për stabilitetin dhe sigurinë e rajonit dhe të vetë BE-së dhe do të mundësohet fillimi i negociatave”, thonë nga qeveria.

Zaev falënderoi deputetë kroatë për mbështetjen e madhe miqësore që jep Republika e Kroacisë për Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...