Kuvendi konstaton dorëheqjen e Gruevskit, ish-kryeministri nuk është më deputet - Bota Sot
Kuvendi konstaton dorëheqjen e Gruevskit, ish-kryeministri nuk është më deputet

Maqedonia

Kuvendi konstaton dorëheqjen e Gruevskit, ish-kryeministri nuk është më deputet

Më: 11 qershor 2019 Në ora: 14:04
Nikolla Gruevski

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut sot në kuadër të seancës së 102, ka konstatuar dorëheqjen e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit.

Gruevski është dënuar me dy vjet burg në rastin “Tanku” të Prokurorisë Speciale dhe për këtë arsye u arratis në Hungari, ku edhe fitoi azil politik.

Ish-kryeministri Gruevski, dorëheqjen nga posti i deputetit e dorëzoi për mes aktit noterial, ndërsa sot Kuvendit vetëm e konstatoi.

Në seancën e sotme Kuvendi gjithashtu konstatoi edhe dorëheqjen e deputetit të LSDM-së, Pavle Bogoevski.

Ndryshe, në vend të Nikolla Gruevskit do të vijë deputeti Gjoko Kamçev.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...