Zakharieva: Goce Dellçev është bullgar, Maqedonia e Veriut nuk duhet të edukohet me nacionalizëm të rrejshëm - Bota Sot
Zakharieva: Goce Dellçev është bullgar, Maqedonia e Veriut nuk duhet të edukohet me nacionalizëm të rrejshëm

Maqedonia

Zakharieva: Goce Dellçev është bullgar, Maqedonia e Veriut nuk duhet të edukohet me nacionalizëm të rrejshëm

Më: 11 qershor 2019 Në ora: 15:50
Ekaterina Zakharieva

“Nuk do të bëjmë kompromis me të vërtetën. Nga Maqedonia e Veriut nuk duam asgjë tjetër përveç të vërtetës”, ka thënë ministrja për Punë të Jashtme e Bullgarisë, Ekaterina Zakharieva, me rastin e mospranimit të Komisionit bullgar për përkujtim të përbashkët të Goce Dellçevit më 7 tetor.

Kjo datë, e cila përkujton përvjetorin kur Bullgaria i dorëzoi mbetjet e rovolucionarit në Maqedoni, është e papranueshme për Zakharievën, pasi siç tha, lidhet me komiternin dhe Titon.

Sipas Zakharievës, dorëzimi i eshtrave është një prej tradhtive më të mëdha ndaj Bullgarisë.

“Goce Dellçev vetë e ka deklaruar çfarë është me përkatësi etnike, gjegjësisht bullgar, këtë e ka shkruar dhjetëra herë. Nëse vazhdojnë të edukojnë nxënësit e tyre me nacionalizëm të rrejshëm, asgjë nuk do të ndryshojë. Qëllimi është të fillojë ndryshimi në mentalitet”, tha Zakharieva.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...