Roli i shoqërisë civile, USAID ndan çmime për pjesmarrje qytetare rinore - Bota Sot
Roli i shoqërisë civile, USAID ndan çmime për pjesmarrje qytetare rinore

Maqedonia

Roli i shoqërisë civile, USAID ndan çmime për pjesmarrje qytetare rinore

Më: 11 qershor 2019 Në ora: 17:31
Gretchen Birkle, përfaqësuese e USAID-it

Kontributi i organizatave rinore e në përgjithësi I shoqërisë civile,  është mjaft i rëndësishëm sepse kështu ata bëhen pjesmarrës të drejtpërdrejtë të krijimit të politikave,  përmirësimin e shërbimeve publike dhe përmirësimin e standardit jetësor. Këtë qëllim ka edhe projekti 5 vjecar I USAID-it për pjesmarrje qytetare, një nismë 5 vjecare me vlerë prej 9.4 milion dollarësh që ka si qëllim ngritjen e kapaciteteve të organizatave rinore.  Në Shkup për të tretën herë me radhë u ndanë cmimet për ata që kontribuan. 

 

"Ne vazhdojmë të bashkëpunojmë me organizatat e shoqërisë civile  ne RMV. USAID mbështet fuqishëm angazhimin aktiv të rinjëve në shoqëri dhe ne me këto cmime e pranojmë punën frymëzuese të rinjëve dhe organizatave rinore", tha Gretchen Birkle, përfaqësuese e USAID-it. 

 

"Kemi fitues nga fusha të ndryshme. Kemi një balerinë që ka punuar me fëmijë me aftësi të kufizuar, organizata që kanë punuar shumë me të rinjtë, po ashtu kemi organizata që ka punuar me problemin e disleksisë. Në këtë mënyrë ju ndihmojmë të rinjëve për realizimin e vizionit dhe misionit që të rinjët të kenë një jetë më të mirë këtu", tha Martin Milloshevski, menaxher i projektit të PPQ-së, transmeton TVM2.

 

Asociacioni “Rinia Mundet”, Shoqata e dislekesisë “Ajnshtajn” dhe shoqata “Melem” u shpërblyen në kategorin e organizatave të shoqërisë civile të rinjëve për kontributin e tyre të shquar ne trajtimin e cështjeve me interes publik. Gjithashtu edhe Tatjana Spasovska Bllazhe Josifovski Viktor Galev morën cmime individuale për kontributin e tyre. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...