Gjykata kërkon ndjekje penale ndaj Milenko Nedelkovskit - Bota Sot
Gjykata kërkon ndjekje penale ndaj Milenko Nedelkovskit

Maqedonia

Gjykata kërkon ndjekje penale ndaj Milenko Nedelkovskit

Më: 12 qershor 2019 Në ora: 15:33
Foto ilustrim

Gjykata Penale kërkon që Prokuroria ta ndjekë penalisht gazetarin Milenko Nedellkovski për publikimin e sekretit zyrtar – vepër për të cilën parashihet dënim me burg prej tre muaj deri në pesë vjet. Gjykata dërgoi njoftim se Nedellkovski publikoi në faqen e tij në Facebook një video të gjyqit ku akuzohej për gjuhën e urrejtjes. Nedellkovski ka këmbëngulur që procesi kundër tij të xhirohet dhe CD-në me materialin video të cilën e ka marr nga shërbimet e gjykatës e ka publikuar. Nga Penalja theksojnë se audio dhe video materiali mund të përdoret vetëm për nevojat gjyqësore, por nuk duhet të ri – publikohet. Milenko Nedellkovski është akuzuar për gjuhën e urrejtjes në rrjetin social Facebook, pasi shkroi status mbi zjarret në Athinë në korrikun e kaluar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...