Pendarovski për kërkesat turke për ekstradim: Duhet të ndjekim politikat e BE-së - Bota Sot
Pendarovski për kërkesat turke për ekstradim: Duhet të ndjekim politikat e BE-së

Maqedonia

Pendarovski për kërkesat turke për ekstradim: Duhet të ndjekim politikat e BE-së

Më: 12 qershor 2019 Në ora: 17:00
Stevo Pendarovski

Presidenti Stevo Pendarovski sot nga Brukseli rekomandoi se për kërkesën zyrtare e Ankarasë për ekstradimin e disa personave të dyshuar për veprimtari terroriste, Maqedonia e Veriut duhet të ndjekë ligjet vendore, por edhe ta harmonizojë atë me partnerët evropianë.

Pendarovski tha se nga pesëmbëdhjetë rastet që janë kërkuar deri tani nga Turqisë, pesë nuk janë aktualisht në territorin e Maqedonisë, pesë janë në proces në procedurat gjyqësore dhe për pesë të tjerët vendi ka kërkuar detaje shtesë nga autoritetet turke.

“Ne u thamë miqve tanë turq që i respektojmë kërkesat e tyre, por që duhet t’i shohim ligjet tona vendore, gjithçka duhet të jetë në përputhje me legjislacionin e Maqedonisë dhe me legjislacionin e BE-së, ne duhet ta harmonizojmë politikën tonë me atë të BE-së, por pas të gjithave, vendimi u takon institucioneve”, tha Pendarovski.

Turqia ka kërcënuar me bllokim të ratifikimit të protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO, nëse nuk dorëzohen të dyshuarit “gylenist”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...