Nga korrikut roaming më të lirë në mes Maqedonisë së Veriut dhe vendeve tjera nga Ballkani Perëndimor - Bota Sot
Nga korrikut roaming më të lirë në mes Maqedonisë së Veriut dhe vendeve tjera nga Ballkani Perëndimor

Maqedonia

Nga korrikut roaming më të lirë në mes Maqedonisë së Veriut dhe vendeve tjera nga Ballkani Perëndimor

Më: 25 qershor 2019 Në ora: 10:20
Roaming

Nga korriku, duhet të ulen çmimet e shërbimeve të roamingut midis Maqedonisë së Veriut, Serbisë, Malit të Zi, Shqipërisë, Kosovës dhe Bosnjës dhe Hercegovinës. Rënia në korrik pritet të jetë 27 për qind, dhe nga korriku 2021 ajo do të hiqet plotësisht.

Marrëveshja rajonale e roamingut u nënshkrua në prill të këtij viti në Beograd në kuadër të samitit të dytë digjital të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Rregullatorët dhe operatorët e telekomunikacionit duhet të përgatisin një plan veprimi dhe një hartë për aktivitetet e ardhshme deri më 1 korrik, për të specifikuar ditën e fillimit.

Sipas të dhënave të SRS, vendet e operacionit të Këshillit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore, më shumë se 76 përqind e qytetarëve të Evropës Juglindore (SEE) janë përdorues të internetit, ndërsa 40 përqind e tyre përdorin të gjitha aplikacionet në rrjetet sociale në telefonat mobil, ndërsa shumica janë të rinj. Shtatëdhjetë për qind e ekonomistëve nga Evropa Juglindore e konsiderojnë heqjen e çmimeve roaming do të ndihmojë në nxitjen e tregtisë.

Më shumë se 12 milionë turistë erdhën në Ballkanin Perëndimor vitin e kaluar dhe të gjithë ishin të shqetësuar për çmimin e roamingut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...